Sık Sorulanlar

Yangın Alarm Sistemi Sık Sorulanlar
 1. Cooper Yangın Alarm sistemleri ile ilgili sertifikaları nereden edinebilirim?
  Websitemizde bununla ilgili bölüm bulunmaktadır. Daha ayrıntılı bilgi için iletişim bölümünden bize ulaşabilirsiniz.
 2. Cooper Yangın Alarm Sistemi Nedir?

  Yangın alarm sistemi, olası bir yangın tehlikesini veya bir yangın başlangıcını tespit ederek ikaz sistemlerini devreye sokan alarm sistemidir. Isı veya duman hassasiyetine sahip dedektörler tarafından devreye sokulan yangın alarmı,tehlike anında bölgenin tahliye edilmesini ve erken müdahale ile can ve mal kayıplarının önüne geçilmesini sağlayan önemli koruma sistemleridir. Evlerde, iş yerlerinde, okullarda, hastanelerde ve daha birçok alanda hayati önem teşkil eden yangın algılama sistemi, daha güvenli bir ortam oluşturulmasında aktif rol oynar.

  Yangın Alarm Sistemi Nasıl Kurulur?

  Yangın alarm sistemi kurulumu yapılırken öncelikle bir yangın alarmı bağlantı şeması hazırlanır. Bu şemaya bağlı kalınarak kurulum yapılması, sistemin hatasız ve kolay bir şekilde uygulanmasını sağlar. Yangın alarm sistemleri, konvansiyonel ve adresli yangın algılama sistemleri olarak ikiye ayrılır. Konvansiyonel sistemlerde yangın alarm dedektörü ve yangın alarm butonu gibi ekipmanlar, bir bölge hattına bağlanırlar. Bu tip sistemler bölgesel tespit yoluyla yangının kaynağına ulaşmaktadır. Adresli sistemlerde ise dedektörler bir çevrim hattına bağlanır ve yangının kaynağı noktasal olarak tespit edilebilmektedir. Daha büyük ve karmaşık yapılarda, yangın uyarısının spesifik olarak hangi cihazdan geldiğini belirlemek için genelde adresli sistemler tercih edilir. Yangın alarm sistemi fiyatları da seçilen sistemin özelliklerine göre değişiklik göstermektedir. Dedektörler, hassas duman algılama özelliğine sahip olduklarından, bazen yangın tehlikesi olmayan durumlarda, alanda oluşan dumanı algılayabilir. Böyle durumlarda yangın alarmı nasıl kapatılır merak eden kullanıcılar, kontrol paneli üzerinden şifre girişi yaparak ikaz sirenini durdurabilirler. Yangın alarm butonu nasıl kapatılır merak eden kullanıcılar, kontrol paneli üzerinden alarm iptali sağlayamadıkları takdirde, onay için arama yapan alarm izleme merkezi yetkililerinden destek isteyebilirler.

  Yangın Alarm Sistemi Nasıl Çalışır?

  Yangın alarm cihazı, sistemi çalıştıran ve yöneten bir yangın alarm paneli ünitesine sahiptir. Bu panel, yangın alarm dedektörü, flaşör ve butongibi yangın alarm devresi oluşturan ekipmanların ana ünitesidir. Dedektörlerin ve butonun ana panel ile iletişimini sağlamak için kablo bağlantıları kullanılır. Özellikle adresli sistemlerde yangın alarmı nasıl çalışır sorusunun oldukça pratik bir yanıtı vardır. Kontrol panelinden çıkan sistem kablosu, dedektörlere girdi çıktı yaparak, kontrol paneline geri döner. Her bir dedektör ve butonun ayrı bir adresi bulunur. Dedektörler, bir tehlike algıladıklarında alarm verirler ve kontrol panelinden izlenebilirler. Isı ve duman dedektörlerinin montajı için en ideal yer tavandır. Genelde bağlantının yapılacağı alanlarda, odanın tam ortasında konumlanacakları şekilde tavana yerleştirilirler. Yangın alarm sistemi kurulumu, yetkili servisler tarafından hızlı ve güvenli bir şekilde yapılmaktadır. Yangın alarm sistemlerinedir sorusuna daha detaylı bir yanıt almak için sayfamızdan ilgili ürün özelliklerini inceleyebilirsiniz. Avantajlı yangın alarmı fiyatları ile evinizde ve iş yerinizde güvenlik önlemlerini artırabilirsiniz.

  Yangın Alarm Sistemi Nasıl Seçilir?

  Yangın alarm sistemleri satın alırken, ihtiyacınıza en uygun sistemi seçmeniz güvenlik önlemlerini maksimum seviyede tutmak için önemlidir. Yangın alarm sistemi çalışma prensibi ve performansı, kullanılacağı alana göre yetersiz gelmemelidir. Örneğin çok katlı binalarda ve otellerde adresli yangın algılama sistemlerinin kullanımı daha elverişli olmaktadır. Bu sayede tehlike anlarında yangın alarm kontrol paneli üzerinden hangi kat, hangi daire veya odada yer alan dedektör ve butonlardan alarm verildiğinin derhal tespit edilmesi sağlanır ve vakit kaybedilmeden güvenlik önlemleri alınır. Evlerde ise daha basit yapılarda, yangın alarm sensörü kullanılmaktadır. Yangın alarm sistemleri, evlerde ve iş yerlerinde görünmez kazaların sebep olabileceği olası tehlikelerin önüne geçerek, yüksek kalitede güvenlik önlemleri sunarlar.

 3. Cooper Yangın Alarm Sistemi Nasıl Çalışır?

  Adresli sistemlerde algılama elemanlarının bağlandığı loop (döngü) hatları mevcuttur. Loop hattının sayısı ve kablolama mesafesi kullanılan panele bağlıdır. Bir loop hattına 128 tane adresli eleman (dedektör, buton) bağlanabilir. Loop’ta bulunan algılama elemanları kendi içerisinde bölgelere aynlabildiği gibi her bir algılama elemanı üzerinde barındırdığı aderesleme switch’i sayesinde panel tarafından bireysel olarak algılanabilir. Yani herhangi bir dedektör algılama yaptığında dedektörün yeri bireysel olarak panel üzerinden tespit edilebilir. Konvansiyonel sistemler ve adresli sistemler uygulama yerlerine göre seçilip boyutlandırılmaktadır. Bünyesinde az sayıda algılama elemanı barındıran sistemler için konvansiyonel elemanlar yeterli olmakta ve ucuz çözümler sunmaktadır.

 4. Cooper Yangın Alarm Sistemi Bağlantı Şeması Nasıldır?

  Yangın algılama ve ihbar sistemleri, konvansiyonel ve analog adresli sistemler olarak ikiye ayrılmaktadır. Hangi sistem olursa olsun hepsinde yangın alarm sistemi bağlantı şeması hazırlanmakta ve bu şemaya göre sistem uygulanmaktadır. Şema, sistemin kolay ve hatasız bir şekilde uygulanmasını sağlamaktadır. Konvansiyonel yangın algılama sistemlerindeki algılama paneli, elemanların bağlandığı bölgelerden meydana gelmektedir. Ayrıca bu sistemde her bölgeye 20 adet dedektör bağlanabilmektedir. Panelde ayrıca yangın ihbar butonlarıyla sirenlerin bağlanacağı giriş ve çıkışlar bulunmaktadır. Dedektörlerden birisi algılama yaptığında ya da yangın butonuna basıldığında, hangi bölgeye aitse o bölgeden uyarı sinyali gelmektedir. Ancak ikazın hangi dedektörden geldiğinin belli olması mümkün değildir. Bu tip alarm panelleri genellikle orta çaplı ya da küçük binalarda kullanılmaktadır.

 5. Cooper Duman Dedektörü Bağlantı Devre Şeması Nasıldır?

  Cooper CAP320 Duman Dedektörünün bağlantı şeması için iletişim bölümünden bize ulaşarak bilgi alabilirsiniz.

  Optik duman dedektörü bir ışık sensörüdür. Duman dedektörü olarak kullanıldığında bir ışık kaynağı (akkor ampul ya da kızılötesi LED), ışığı ışına dönüştüren bir lens ve ışık dedektörü olarak kullanılan foto diyot veya fotoelektrik sensör içerir. Duman olmadığı zaman ışık düz bir çizgi olarak dedektörün önünden geçer. Eğer duman, ışın demeti yolundaki optik çemberden geçerse bazı ışınlar duman partikülleri tarafından kırılıp sensöre ulaşırlar ve böylece bir alarm tetiklenir. Ayrıca kapalı spor salonu ve amfi gibi büyük odalarda yansıtılan ışınları algılayan cihazlar kullanılmaktadır. Duvara monte olan bir ünite, ayrı bir izleme cihazı tarafından alınan ya da bir ayna tarafından geri yansıtılan bir ışın yollar. Eğer ışın sensörün “gözüne” daha az gözükürse cihaz yangın alarm kontrol paneline bir alarm sinyali yollar. Ulusal Yangından Korunma Kurumu’na (NFPA) göre “fotoelektrik duman algılama genellikle uzun süreli yanma ile başlayan yangınlara karşı daha hassastır.” Ayrıca California’da bulunan Texas A&M ve NFPA’nın çalışmalarına göre “Fotoelektrik dedektörler iyonizasyon tipindekilere göre hızlıca büyüyen yangınlara daha yavaş tepki vermektedir, ancak laboratuar ve saha testleri göstermektedir ki fotoelektrik duman dedektörleri tüm yangın tiplerine göre uygun alarm vermekte ve kullanıcılar tarafından çok daha az devre dışı bırakılmaktadır.” Her ne kadar optik dedektörler uzun süreli yanma ile başlayan yangınlara daha duyarlı olsalar ve alevli yangınlara uygun koruma sağlasalar da yangın güvenlik uzmanları ve NFPA hem iyonizasyon hem fotoelektrik/optik algılama süreçlerine sahip ya da hem ısı hem duman algılamasını sağlayan kombine dedektörlerin kullanılmasını önermektedir. Ayrıca bazı kombine dedektörler karbon monoksit algılama yeteneğine de sahiptir. Her optik ya da fotoelektrik algılama metodu aynı değildir. Foto diyot ya da optik sensörün tipi ve duyarlılığı ve içindeki duman çemberinin tipi üreticiler arasında farklılık göstermektedir.

 6. Cooper Duman Dedektörü Kullanım Kılavuzu download edebilirmiyim?

  Cooper Duman Dedektörü Kullanım Kılavuzunu tarafımıza mail atarak veya sitede ilgili ürünün sayfasından temin edebilirsiniz.

 7. Cooper Yangın Santrali Bağlantı Şeması Nasıl Yapılır?

  Cooper Yangın Santrali Bağlantı Şeması hakkında bilgi almak için kullanılan Cooper Yangın Alarm Panelinin modeli hakkında bilgi alıp websitemizden ilgili panelin sayfasından veya iletişim bölümünden bize yazarak bilgi alabilirsiniz.

 8. Cooper Adresli Yangın Alarm Sistemleri Bağlantı Şeması Nasıl Yapılır?

  Cooper Adresli Yangın Alarm Sistemleri Bağlantısı ile ilgili firmamızdan teknik destek alabilirsiniz. İrtibat Telefon No: 0312 911 3894

Cooper Yangın Sık Sorulanlar
 1. Cooper Yangın Alarm Paneli Test ve Devreye Alma

  Cooper Yangın Alarm Paneli Test ve Devreye Alma ile ilgili firmamızdan teknik destek alabilirsiniz.

  İrtibat Telefon No: 0312 911 3894

  Cooper Yangın İletişim

 2. Cooper Yangın Alarm Periyodik Bakım ve Onarım

  Cooper Yangın Alarm Periyodik Bakım ve Onarım ile ilgili firmamızdan teknik destek alabilirsiniz.

  İrtibat Telefon No: 0312 911 3894

  Cooper Yangın İletişim

 3. Cooper Yangın Alarm Sistemi Fiyatlandırma Nasıldır?

  Cooper Yangın Alarm Sistemi Fiyatlandırma ile ilgili firmamızdan teknik destek alabilirsiniz.

  İrtibat Telefon No: 0312 911 3894

  Cooper Yangın İletişim

 4. Cooper Yangın Alarm Panelleri Teknik Servisi nerededir?

  Cooper Yangın Alarm Panelleri Teknik Servisi ile ilgili firmamızdan teknik destek alabilirsiniz.

  İrtibat Telefon No: 0312 911 3894

  Cooper Yangın İletişim

 5. Cooper Yangın Alarm Sistemi Arızaları Hakkında Bilgi Alabilir miyim?

  Cooper Yangın Alarm Sistemi Arızaları ile ilgili firmamızdan teknik destek alabilirsiniz.

  İrtibat Telefon No: 0312 911 3894

  Cooper Yangın İletişim

 6. Cooper Yangın Alarm İletişim Bilgileri nedir?

  Cooper Yangın Alarm İletişim Bilgileri ile ilgili firmamızdan teknik destek alabilirsiniz.

  İrtibat Telefon No: 0312 911 3894

  Cooper Yangın İletişim

 7. Eaton Yangın Alarm Bağlantı Şeması nasıldır?

  Eaton Yangın Alarm Bağlantı Şeması ile ilgili firmamızdan teknik destek alabilirsiniz.

  İrtibat Telefon No: 0312 911 3894

  Cooper Yangın İletişim

 8. Menvier Yangın Periyodik Bakım Onarım Firmaları nerededir?

  Menvier Yangın Periyodik Bakım Onarım Firmaları ile ilgili firmamızdan teknik destek alabilirsiniz.

  İrtibat Telefon No: 0312 911 3894

  Cooper Yangın İletişim

Cooper Yangın Ürünler Sık Sorulanlar
 1. Cooper CAP320 Duman Dedektörü Bağlantı Şeması Nasıldır?

  Cooper CAP320 Duman Dedektörü Bağlantı Şeması ile ilgili firmamızdan teknik destek alabilirsiniz.

  İrtibat Telefon No: 0312 911 3894

  Cooper Yangın İletişim

 2. Cooper Adresli Sistem Devreye Alma Nasıl Yapılır?

  Cooper Adresli Sistem Devreye Alma ile ilgili firmamızdan teknik destek alabilirsiniz.

  İrtibat Telefon No: 0312 911 3894

  Cooper Yangın İletişim

 3. Cooper Yangın Alarm Butonu CBG370S Bağlantı Şeması Nasıldır?

  Cooper Yangın Alarm Butonu CBG370S Bağlantı Şeması ile ilgili firmamızdan teknik destek alabilirsiniz.

  İrtibat Telefon No: 0312 911 3894

  Cooper Yangın İletişim

 4. Cooper Yangın Alarm Siren Hattı ve Beslemesi Nasıldır?

  Cooper Yangın Alarm Siren Hattı ve Beslemesi ile ilgili firmamızdan teknik destek alabilirsiniz.

  İrtibat Telefon No: 0312 911 3894

  Cooper Yangın İletişim

 5. Cooper Yangın Alarm Modülleri MCIM ve MCOM Bağlantı Şeması Nasıldır?

  Cooper Yangın Alarm Modülleri MCIM ve MCOM Bağlantı Şeması ile ilgili firmamızdan teknik destek alabilirsiniz.

  İrtibat Telefon No: 0312 911 3894

  Cooper Yangın İletişim

 6. Cooper Yangın 4 Loop Panel Bağlantısı ve Devreye Alma Nasıldır?

  Cooper Yangın 4 Loop Panel Bağlantısı ve Devreye Alma ile ilgili firmamızdan teknik destek alabilirsiniz.

  İrtibat Telefon No: 0312 911 3894

  Cooper Yangın İletişim

 7. Cooper Yangın Türkiye Distribütörü Hangi Firmadır?

  Cooper Yangın Türkiye Distribütörü ile ilgili firmamızdan teknik destek alabilirsiniz.

  İrtibat Telefon No: 0312 911 3894

  Cooper Yangın İletişim

 8. Cooper Yangın Dedektörü Nereden Temin Edilir?

  Cooper Yangın Dedektörü ile ilgili firmamızdan teknik destek alabilirsiniz.

  İrtibat Telefon No: 0312 911 3894

  Cooper Yangın İletişim

Cooper-Eaton Yangın Ürünler Sık Sorulanlar
 1. Cooper-Eaton CAP320 Duman Dedektörü Bağlantı Şeması Nasıldır?

  Cooper-Eaton CAP320 Duman Dedektörü Bağlantı Şeması ile ilgili firmamızdan teknik destek alabilirsiniz.

  İrtibat Telefon No: 0312 911 3894

  Cooper Yangın İletişim

 2. Cooper Adresli Sistem Devreye Alma Nasıl Yapılır?

  Cooper-Eaton Adresli Sistem Devreye Alma ile ilgili firmamızdan teknik destek alabilirsiniz.

  İrtibat Telefon No: 0312 911 3894

  Cooper Yangın İletişim

 3. Cooper Yangın Alarm Butonu CBG370S Bağlantı Şeması Nasıldır?

  Cooper-Eaton Yangın Alarm Butonu CBG370S Bağlantı Şeması ile ilgili firmamızdan teknik destek alabilirsiniz.

  İrtibat Telefon No: 0312 911 3894

  Cooper Yangın İletişim

 4. Cooper Yangın Alarm Siren Hattı ve Beslemesi Nasıldır?

  Cooper-Eaton Yangın Alarm Siren Hattı ve Beslemesi ile ilgili firmamızdan teknik destek alabilirsiniz.

  İrtibat Telefon No: 0312 911 3894

  Cooper Yangın İletişim

 5. Cooper Yangın Alarm Modülleri MCIM ve MCOM Bağlantı Şeması Nasıldır?

  Cooper Yangın Alarm Modülleri MCIM ve MCOM Bağlantı Şeması ile ilgili firmamızdan teknik destek alabilirsiniz.

  İrtibat Telefon No: 0312 911 3894

  Cooper Yangın İletişim

 6. Cooper Yangın 4 Loop Panel Bağlantısı ve Devreye Alma Nasıldır?

  Cooper-Eaton Yangın 4 Loop Panel Bağlantısı ve Devreye Alma ile ilgili firmamızdan teknik destek alabilirsiniz.

  İrtibat Telefon No: 0312 911 3894

  Cooper Yangın İletişim

 7. Cooper Yangın Türkiye Distribütörü Hangi Firmadır?

  Cooper-Eaton Yangın Türkiye Distribütörü ile ilgili firmamızdan teknik destek alabilirsiniz.

  İrtibat Telefon No: 0312 911 3894

  Cooper Yangın İletişim

 8. Cooper Yangın Dedektörü Nereden Temin Edilir?

  Cooper-Eaton Yangın Dedektörü ile ilgili firmamızdan teknik destek alabilirsiniz.

  İrtibat Telefon No: 0312 911 3894

  Cooper Yangın İletişim

Menvier Yangın Ürünler Sık Sorulanlar
 1. Menvier CAP320 Duman Dedektörü Bağlantı Şeması Nasıldır?

  Menvier CAP320 Duman Dedektörü Bağlantı Şeması ile ilgili firmamızdan teknik destek alabilirsiniz.

  İrtibat Telefon No: 0312 911 3894

  Cooper Yangın İletişim

 2. Menvier Adresli Sistem Devreye Alma Nasıl Yapılır?

  Menvier Adresli Sistem Devreye Alma ile ilgili firmamızdan teknik destek alabilirsiniz.

  İrtibat Telefon No: 0312 911 3894

  Cooper Yangın İletişim

 3. Menvier Yangın Alarm Butonu CBG370S Bağlantı Şeması Nasıldır?

  Menvier Yangın Alarm Butonu CBG370S Bağlantı Şeması ile ilgili firmamızdan teknik destek alabilirsiniz.

  İrtibat Telefon No: 0312 911 3894

  Cooper Yangın İletişim

 4. Menvier Yangın Alarm Siren Hattı ve Beslemesi Nasıldır?

  Menvier Yangın Alarm Siren Hattı ve Beslemesi ile ilgili firmamızdan teknik destek alabilirsiniz.

  İrtibat Telefon No: 0312 911 3894

  Cooper Yangın İletişim

 5. Menvier Yangın Alarm Modülleri MCIM ve MCOM Bağlantı Şeması Nasıldır?

  Menvier Yangın Alarm Modülleri MCIM ve MCOM Bağlantı Şeması ile ilgili firmamızdan teknik destek alabilirsiniz.

  İrtibat Telefon No: 0312 911 3894

  Cooper Yangın İletişim

 6. Menvier Yangın 4 Loop Panel Bağlantısı ve Devreye Alma Nasıldır?

  Menvier Yangın 4 Loop Panel Bağlantısı ve Devreye Alma ile ilgili firmamızdan teknik destek alabilirsiniz.

  İrtibat Telefon No: 0312 911 3894

  Cooper Yangın İletişim

 7. Menvier Yangın Türkiye Distribütörü Hangi Firmadır?

  Menvier Yangın Türkiye Distribütörü ile ilgili firmamızdan teknik destek alabilirsiniz.

  İrtibat Telefon No: 0312 911 3894

  Cooper Yangın İletişim

 8. Menvier Yangın Dedektörü Nereden Temin Edilir?

  Menvier Yangın Dedektörü ile ilgili firmamızdan teknik destek alabilirsiniz.

  İrtibat Telefon No: 0312 911 3894

  Cooper Yangın İletişim

Bu konular dışında Cooper Yangın Sistemi ile ilgili sorularınız için bize yazabilirsiniz.

  Cooper Yangın Alarm Sistemleri

  Cooper Yangın Alarm, Sorunsuz Stok, Uluslarası Sertifikalarının yanısıra Tecrübeli Proje Ekibimiz ve Teknik Personelimiz ile Projeleriniz ve Bakım-Onarım işlerinizde hizmetinizdedir.

  ADRES

  Lizbon Cad. No:19 Öveçler Çankaya ANKARA

  Tel

  0312 911 3894

  EMAIL

  info@cooperyanginalarm.com

  Cart